...czyli krucjata przeciwko cudownym dietom, żywieniowym mitom, liczeniu kalorii i złożom zbędnego cukru.
Blog > Komentarze do wpisu

Węglowodany.

Węglowodany, cukry, paliwo… I nie wiadomo, komu wierzyć.

 

Proste:

 

· Warzywa

· Owoce

· Kiełki

 

Złożone:

 

· Pieczywo

· Ziemniaki

· Ryż

· Kasze


Na wstępie: węglowodany dzielą się na proste i złożone. Załóżmy, że im bardziej złożone – tym mają większy indeks glikemiczny. I skupmy się najpierw, na węglowodanach prostych...

 

„Ograniczanie węglowodanów” odnosi się, z reguły, do złożonych (pieczywo, gotowane/smażone/pieczone ziemniaki), pomijając diety totalitarne, np. dr. Dukana.

 

1.       Węglowodany, czyli cukry, stanowią najmniejszą część energii, która może być wykorzystywana przez organizm. Jednocześnie są praktycznie jedynym składnikiem diety mózgu (glukoza).

 

2.       Węglowodany są naturalnymi źródłami najłatwiej przyswajalnych witamin, minerałów, błonnika i wody.


3.       Podczas pierwszej fazy trawienia wchłaniana jest największa ilość makroelementów, z węglowodanów. Czyli uwalniane jest tzw."paliwo dla mięśni"...

 

4.       Witamina C, zawarta w owocach i warzywach jest naturalnym antyoksydantem, a także stymuluje organizm do wytwarzania własnej L-karnityny.

 

5.       Łatwo przyswajalny cukier w węglowodanów podnosi poziom insuliny we krwi, dzięki czemu mięśnie mają dostęp do „węglowego paliwa”. Nie dostarczanie węglowodanów = obojętność mięśni na dostarczane cukry.

To w konsekwencji prowadzi do zaburzonego metabolizmu, nie-spalania i magazynowanie niezużytego cukru w formie tłuszczu (insulino odporność).

 

Większość węglowodanów złożonych ma wysokie indeksy glikemiczne, więc wpływają na podnoszenie poziomu insuliny we krwi. Czas jej wzrastania zależy od stopnia przyswajalności węglowodanów i czasu ich trawienia. Dlatego, produkty pełnoziarniste (o niższym indeksie), powodują łagodniejszy skok insulinowy, są trawione dłużej. Zawierają dużą ilość błonnika, który usprawnia prace jelit i wzmaga poczucie nasycenia, przez co dłużej jest się „nasyconym” i nie odczuwa się głodu.

 

Ponadto pełnoziarniste pieczywo, kasze, ryż i muesli zawierają wiele cennych składników mineralnych i witamin, w przeciwieństwie do produktów białych/czystych/niepełno ziarnistych, które są praktycznie tylko zapychaczami i  pustymi kaloriami.

 

Niektóre źródła magicznych składników dostępnych w aptekach...


Owoce cytrusowe, czerwona papryka, kalafior -> witamina C

Jabłka i gruszki (skórki) -> pektyny

Gruszki -> jod

Winogrona (skórki) -> resweratrol

Pomidory -> grelina, ikopen

Awokado -> kwas oleinowy

Marchew -> beta-karoten

Granaty -> olej z pestek

Papryczki chilli -> kapsaicyna

Rukola ->  magnez, witaminy A, B, C

Banany -> potas, L-tryptofan

Pieczarki -> kwas pantotenowy

Szczypior -> beta-karoten

Sałata -> witamina E

 

 

niedziela, 22 sierpnia 2010, nie-o-odchudzaniu
w4malinie@gmail.com

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: